Jacuzzi to luksusowa forma relaksu, która cieszy się coraz większą popularnością. Jednak, aby móc z niej korzystać w pełni należy pamiętać o dezynfekcji wody. Jednym z najważniejszych czynników jest ilość chloru, która jest dodawana do zbiornika. W tym artykule dowiesz się, jaką ilość chloru do jacuzzi powinieneś dodać i jakie są najważniejsze zasady dotyczące jego stosowania.
6 kroków do pielęgnacji wody w jacuzzi
Ogrodowa wanna spa z hydromasażem to wiele korzyści. Począwszy od tych prozdrowotnych, a skończywszy na zaletach związanych z relaksem.
Aby chwile odprężenia nie zmieniły się w horror, należy pamiętać o dezynfekcji wody. Twojej uwadze nie powinny umknąć prozaiczne czynności, np. mycie zbiornika.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że w jacuzzi panują idealne warunki do rozwoju: bakterii, wirusów, glonów i grzybów. Co prawda, nie pożrą nas niczym tytułowe Gremliny jedzenia, które napotkały na swej drodze. Warto jednak zdawać sobie sprawę z realnego zagrożenia, jakie stanowią dla zdrowia.
Pojawia się więc pytanie, jak dbać o wodę w jacuzzi. Oto kilka wskazówek.
Odpowiednie pH wody
Wartość pH wskazuje stopień kwasowości roztworu, a więc w przypadku jacuzzi – wody w zbiorniku. Im kwaśniejsza, tym niższe pH. Ten podstawowy parametr informuje o jakości wody.
Częste korzystanie z wanny ogrodowej z hydromasażem prowadzi do wzrostu poziomu pH. Efektem czego jest zmętnienie wody, powstawanie zanieczyszczeń i osadów. Optymalne powinno wynosić od 7,2 do 7,6. Z kolei zbyt niski poziom wskaźnika pH jest szkodliwy zarówno dla kąpiących się, jak i dla sprzętu. Co może przyczynić się do podrażnienia skóry i spowodować korozję wyposażenia.
Poziom pH zmierzysz w bardzo łatwy sposób. W tym celu wystarczy kupić paskowe testery. Znajdziesz je zarówno w sklepie internetowym, jak i ogrodniczym. Jak wykonać pomiar? Zanurz bibułkę na kilka sekund i porównaj kolor paska z oznaczeniem poziomu pH na opakowaniu.
Regularne czyszczenie filtra
Głównym zadaniem filtrów jest wyłapywanie cząsteczek brudu i wszelkich zanieczyszczeń. By nie dopuścić do zmętnienia wody w jacuzzi przydomowym, należy systematycznie je myć. Jak często to robić? Jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Wszystko zależy do tego, jak często korzystamy z wanny spa.
Wielu producentów profesjonalnych produktów zachęca do ich używania. Pamiętajcie jednak, że chemia basenowa może uszkodzić filtr, dlatego powinno się ją stosować z umiarem.
W jaki sposób dbać o elementy oczyszczające. Poniżej kilka rad:
- Wyjmij wkład z pompy, w którym znajduje się filtr.
- Trzymaj w dłoni i jednostajnym strumieniem pod lekkim ciśnieniem, wypłucz filtr. W ten sposób oczyścisz mikropory wkładów filtrujących.
- Rozważnie stosuj chemię do czyszczenia filtra.
- Dezynfekcja nie zastąpi wymiany części wyłapującej zanieczyszczenia.
Wymiana wody
Wykonanie wyżej wspomnianej czynności zalecane jest co 1-3 miesiące. W końcu zbyt częste korzystanie z jacuzzi ogrodowego prowadzi do zmętnienia wody. Jest to naturalny proces.
Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być zanieczyszczenia typu: piach, szczątki owadów, liście. Problem ten można wyeliminować, zakładając pokrywę zabezpieczającą. Inną przyczyną może być wchodzenie do wanny z zabrudzonymi stopami lub po wcześniejszym nasmarowaniu ciała balsamem. Dlatego też przed wejściem do jacuzzi należy opłukać się pod bieżącą wodą.
Warto zaznaczyć, że dodatkowo pomiędzy wymianami zaleca się stosowanie środka uzdatniającego wodę.
Środek przeciwosadowy po nalaniu świeżej wody
Jak sama nazwa wskazuje zapobiegnie powstawaniu osadów. Sprawi również, że woda będzie przejrzysta.
Mycie wanny
Bezpieczne korzystanie z wanny spa nierozerwalnie łączy się z regularnym czyszczeniem. Szorowanie wkładu najlepiej połączyć z wymianą wody. Pusty zbiornik łatwiej wyczyścić. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie zapomnij usunąć osadu tworzącego się na linii wody.
Czysta zawartość niecki zachęca do relaksu w bąbelkach.
Walka z nadmiernym powstawaniem piany
Przed kąpielą w domowym spa należy wziąć prysznic. Bywa tak, że do wody w jacuzzi dostają się pozostałości mydła, balsamu i to właśnie one są przyczyną powstawania piany. Kolejnym przykrym skutkiem nadmiernej ilości produktów pielęgnacyjnych jest zapychanie wkładów filtrujących.
Chlor – skuteczna chemia do dezynfekcji wody w jacuzzi
Dzięki chlorowi pozbędziesz się bakterii oraz grzybów. W końcu mała objętość wody w niecce, brak przepływu i podgrzewana woda to przepis na powstawanie niebezpiecznych wirusów.
Mimo, że wanny z bąbelkami wyposażone są w profesjonalne filtry, musisz pamiętać o dezynfekcji wody. Niezmiennie od wielu lat najwyższe miejsce w tym rankingu zajmuje chlor.
Przeprowadzenie uzdatniania wody
Proces chlorowania należy przeprowadzić po wymianie wody na świeżą. Mętna lub zielona woda w wannie spa to kolejny sygnał do zastosowania chloru. Szybka dezynfekcja jacuzzi możliwa jest dzięki wyżej wspomnianemu środkowi. Tabletki chloru są łatwo dostępne i w przystępnej cenie.
Warto zwrócić uwagę, że chlor powinien się utrzymywać na poziomie od około 0,5 do 1,0 mg/l. Inne źródła podają wartość od 0,3 do 0,6 mg. Wszystko zależy od ilości wody i poziomu pH, który, tak jak wspomniałam, powinien wynosić od 7,2- 7,6.
Co jeśli jednak poziom chloru spada poniżej 0,3 mg/l? W takim przypadku niezbędne okaże się przeprowadzenie chlorowania szokowego. Polega ono na dodaniu do wody zwiększonej dawki pierwiastka chemicznego- zgodnie z instrukcją danego producenta.
Po kuracji chlor wzrośnie do ponad 3,0 mg/l. Korzystanie z wanny spa będzie możliwe dopiero, kiedy wskaźnik będzie wynosił 1,0 mg. Spadek do takiego poziomu trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin.
Nadmiar chloru – skutki
Podanie do wody w jacuzzi odpowiedniej ilości środków na bazie chloru jest bezpieczne dla naszego zdrowia.
Mimo to najlepiej dezynfekować zawartość zbiornika po zakończonej kąpieli i korzystać z wanny spa po upływie kilkunastu godzin. Dlatego, aby nie dopuścić do podrażnienia skóry, błon śluzowych, powstania wysypki i wysuszenia naskórka, lepiej poczekać.
Chlor w tabletkach czy w granulacie?
Tak jak wspominałam wcześniej, w wannach spa, uwzględniając m.in. wysoką temperaturę panują specyficzne warunki. Myślę, że warto to podkreślać na każdym kroku. Środki chemiczne to skuteczny sposób dezynfekcji i ochrony wody przed rozwojem szkodliwych grzybów i bakterii.
Jakość wody to przecież jeden z warunków udanej kąpieli. To, że chlor jest świetnym sposobem na uzdatnianie wody już wiemy. Jaki rodzaj tego pierwiastka wybrać? W tabletkach, a może granulacie?
- Tabletki- by nie doprowadzić do zmiany koloru ścianek i dna jacuzzi, tabletki należy umieścić w specjalnym dozowniku. Środek w formie tabletek chloru rozpuszcza się dużo wolniej niż granulat, co sprawia, że wydłuża się czas działania. Tabletki sprawdzą się w twardej wodzie ze względu na wyższe stężenie pierwiastka.
- Granulat- najlepszy sposób to dodanie środka wzdłuż krawędzi wanny spa bezpośrednio do wody. Granulat najlepiej dawkować wieczorem, by rankiem mieć pewność, że poziom chemii basenowej spadł do bezpiecznego poziomu.
Aktywny tlen – alternatywa dla chlorowania wody
Osoby, które sceptycznie podchodzą do stosowania najpopularniejszych środków chemicznych na bazie chloru, mogą wybrać produkty z aktywnym tlenem. Z ich pomocą również przeprowadzisz skuteczną dezynfekcję.
Aktywny tlen należy zastosować każdorazowo, kiedy wymieniasz wodę i regularnie przynajmniej raz w tygodniu. Jego głównym zadaniem jest uzdatnienie wody oraz utlenienie wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych.
Warto użyć aktywator tlenu dla wzmocnienia działania dezynfekującego.
Informacje, o których warto pamiętać
- Utrzymuj pH w granicach 7,2- 7,6.
- Utrzymuj chlor na poziomie 1,0 mg/l po zbadaniu poziomu pH.
- Przy każdym nalaniu wody zastosuj kurację szokową.
- Uruchomienie filtracji i hydromasażu, w trakcie dozowania środków, uskuteczniają ich rozprzestrzenianie.
- Czyść filtr co dwa tygodnie.
- Wskaźnik chloru poniżej 0,3 mg/l to wskazanie do przeprowadzenia kuracji szokowej.
Podsumowanie
Woda w jacuzzi powinna być zawsze czysta i klarowna. Aby to osiągnąć, należy odpowiednio dozować chlor. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać parametry wody, dodawać odpowiednią ilość środków chemicznych oraz dezynfekować wodę. Pamiętaj, że nawet najskuteczniejsza chemia nie zastąpi podstawowych czynności jak mycie wanien spa czy wymiana zużytej na czystą wodę.
W końcu nic tak nie zachęci użytkowników basenu z bąbelkami do kąpieli jak krystalicznie czysta woda.