Coraz częściej staje się stałym elementem wyposażenia naszych podwórek i działek. Pozwoli Ci się zrelaksować i odprężyć. Twoja skóra zyska zdrowy i promienny wygląd. W czym tkwi jego popularność? Jakie jacuzzi ogrodowe wybrać, by spełniło Twoje oczekiwania? Sprawdź, dlaczego w ogóle warto w nie zainwestować.
Jacuzzi – co to jest?
Jacuzzi to rodzaj wanny lub mini basenu z hydromasażem. Masaż wodny nie byłby możliwy bez dysz powietrznych lub wodnych. Te wyrzucają strumień wody lub powietrze pod dużym ciśnieniem. Efektem tego są wszystkim znane bąbelki widoczne na powierzchni wody. Jacuzzi spa to nic innego jak kąpiel z masażem, gdzie maksymalna temperatura wody to około 38 st. Celsjusza. Relaksujące bąbelki w połączeniu z ciepłą wodą rozgrzeją i rozluźnią ciało.
Czy wiesz, jak doszło do wynalezienia tego przedmiotu zapewniającego odprężenie? Na początku wspomnę, że wanny z hydromasażem zostały wynalezione ponad 50 lat temu. Włoski wynalazca Jacuzzi skonstruował ją dla swojego bratanka. Ten bowiem cierpiał na reumatoidalne zapalenie stawów. Kąpiele z masażem przynosiły ulgę dziecku, dlatego szybko zyskały popularność wśród osób z takim samych schorzeniem.
Modele jacuzzi do ogrodu
Na jakie rodzaje dzielą się jacuzzi ogrodowe? Czym się charakteryzują? Zapoznaj się z typami basenów z hydromasażem.
Jacuzzi dmuchane
Jacuzzi zewnętrzne to miejsce, w którym możesz oddać się relaksowi nawet podczas chłodnych, jesiennych dni. Jedyne czego potrzebujesz to miejsce na działce lub w ogrodzie. Dmuchane jacuzzi ogrodowe wygląda jak basen. Może również pełnić taką funkcję. Najczęściej wykonane jest z trójwarstwowego winylu. To wytrzymałe tworzywo, dzięki któremu będziesz cieszyć się z wanny spa przez długie lata.
Kolejną zaletą dmuchanego jacuzzi jest cena. Model tego typu nabędziesz już za 2 tyś. złotych. Jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie, możesz wybrać basen z hydromasażem imitujący drewno. To pozwoli na dopasowanie go do stylu, w jakim utrzymany jest dom i ogród.
Dmuchane spa wyposażone jest w dysze wodne i w funkcję podgrzewania wody. Utrzymanie w ryzach umożliwia stabilny stelaż. Nie tylko odciąża naprężone pod wpływem wody PCV, ale i chroni konstrukcję przed wiatrem.
Zewnętrzne, dmuchane spa to rozwiązanie raczej sezonowe. Swoją rolę spełni głównie w okresie letnim. Co prawda, istnieją modele z wbudowaną ochroną przed zamarzaniem, ale ich cena jest wysoka.
Jacuzzi całoroczne
Pewnie myślisz: Skoro za całkiem niezłe pieniądze mogę mieć jacuzzi dmuchane, to po co mam wydawać sporą sumę na to całoroczne.
Owszem jedynym minusem wspomnianego modelu jest cena. Na tym kończą się negatywy. Przede wszystkim zewnętrzne ścianki jacuzzi ogrodowego z drewna możesz idealnie dopasować do wyglądu domu, czy tarasu. Jacuzzi ogrodowe z drewna możesz również wbudować w basen lub balkon. To sprawi, że będzie prezentować się bardzo luksusowo.
Pośród dostępnych modeli znajdziesz takie, które nie zajmą wiele miejsca, jak i pokaźnych rozmiarów wanny.
Wkłady w basenach spa z masażem wykonane są z solidnego i trwałego włókna szklanego. Ciężką konstrukcję utrzymuje metalowy stelaż estetycznie obudowany drewnianymi elementami.
W jacuzzi całorocznym możesz liczyć na maksymalny komfort. Został osiągnięty dzięki idealnie wyprofilowanym siedziskom. Tworzą one rodzaje foteli.
Jacuzzi zewnętrzne wyposażysz w zaawansowane dodatki, t.j. podwodne oświetlenie LED czy aromaterapia. Producentom nie jest obca także nowoczesna technologia. Odpowiednia aplikacja informuje o aktualnych parametrach wody oraz o tym, jakie środki należy do niej dodać. Co więcej jesteś w stanie nagrzać wodę na odległość. Tak, jest to możliwe. Z aplikacją kontrolujesz domowe jacuzzi ogrodowe na odległość. Wszystko to sprawia, że kąpiel na świeżym powietrzu będzie niesamowitym doznaniem. Największe jednak odprężenie przynosi masaż. Punktowo rozmieszczone dysze wodne zapewnią odpoczynek i regenerację po całym dniu.
W naszej ofercie znajdziesz, m.in. jacuzzi do ogrodu o wymiarze wewnętrznym 180 cm (zewnętrzny 205 cm). Jest to wielkość odpowiednia dla sześciu dorosłych osób. Pojemność modelu tego typu to około 1400 l.
Drugi możliwy rozmiar to basen ogrodowy z hydromasażem o średnicy 205 cm (zewnętrzny wymiar 225 cm) przeznaczony dla ośmiu osób. Do wypełnienia tej wielkości jacuzzi potrzebujesz 1600 l wody.
Jacuzzi mobilne
Bania na kółkach urozmaici każdą imprezę. Postawisz ją w dowolnym miejscu i z pewnością będzie stanowiła nie lada atrakcję. Po spotkaniu wróci do właściciela, a Ty odzyskasz miejsce w ogrodzie.
Może rozważasz zakup tego typu jacuzzi? Świetny pomysł. W każdej chwili skorzystasz z odprężającej kąpieli. Po czym wynajmiesz je znajomym, by cieszyli się z wanny z hydromasażem na kółkach. Co najważniejsze w ten sposób w szybkim czasie zwróci Ci się koszt zakupu jacuzzi.
Opcja z piecem opalanym drewnem okaże się dodatkowym atutem. Przy obecnych cenach za energię elektryczną na pewno będziesz mieć wielu chętnych na wynajęcie takiej atrakcji.
Jacuzzi całoroczne – o czym należy pamiętać?
By jacuzzi ogrodowe wybrać zgodnie z oczekiwaniami, warto przeanalizować kilka czynników. Nie dość, że wybór okaże się łatwiejszy, to jeszcze całoroczne jacuzzi będzie stało w Twoim ogrodzie przez wiele lat. Aby tak było, zwróć uwagę na:
- cena – koszt jacuzzi ogrodowego zależny jest od materiału wykonania, a także od funkcji i kształtu. By zakupić jacuzzi z drewna musisz liczyć się z wydatkiem od 15 do nawet 90 tyś. złotych. Koszt jacuzzi dmuchanego to od 2 tyś. do 5 tyś. złotych.
- miejsce montażu – ogrodowe jacuzzi musi być wypełnione wodą. Z racji tego, że może ważyć nawet kilka ton, musisz rozważyć dodatkowe wzmocnienie balkonu lub tarasu. Teren powinien być równy.
- materiał wykonania – drewniane jacuzzi ogrodowe należy do bardzo popularnych. Elegancki design przydomowej wanny z hydromasażem wydobywa i podkreśla walory ogrodu. Wkład wykonany jest z solidnego włókna szklanego lub piankowego tworzywa sztucznego. Do produkcji jacuzzi dmuchanego stosuje się wyjątkowo odporny na odkształcanie i warunki atmosferyczne materiał PCV.
- funkcje – podstawowym wyposażeniem zewnętrznego spa jest hydromasaż. By zwiększyć przyjemność korzystania z relaksujących kąpieli, możesz wyposażyć ogrodowe jacuzzi w dodatkowe funkcje. Opcjonalne oświetlenie okaże się pomocne w terapii światłem. Każdy z nas zna uczucie ciężkości zlokalizowane w górnej części pleców. Obok ciepłej wody, bąbelków, kolor zielony i niebieski działają kojąco i obniżają napięcie ciała.
Jacuzzi do ogrodu możesz zaopatrzyć także w system czyszczenia. Generator ozonu to skuteczny sprzymierzeniec w walce z bakteriami, grzybami, pleśnią oraz drobnoustrojami. Droższe modele wyposażyć można w system, który połączony jest za pośrednictwem aplikacji z Twoim telefonem. Wyobraź sobie, że przed wyjściem z pracy, przed odebraniem dzieci ze szkoły lub przed czytaniem bajki na dobranoc ustawiasz temperaturę wody. Dzięki temu niemal od razu możesz oddać się relaksowi w jacuzzi spa.
Odpowiednią temperaturę wody możesz zachować dzięki zastosowaniu pokrywy termicznej. Dzięki temu masz również pewność, że do wnętrza jacuzzi nie dostaną się liście, pył czy owady, które mogą zanieczyścić wodę. Bezpieczeństwo przechowania pokrywy zapewni przystosowany do tego stojak.
Jak dbać o domowe jacuzzi ogrodowe?
Temperatura wody dochodząca nawet do 40 st. Celsjusza zapewnia idealne warunki do rozwoju bakterii, pleśni, glonów i grzybów. By nie doprowadzać do tego typu sytuacji, należy odpowiednio dbać o jacuzzi. W jaki sposób? Dowiesz się tego z tekstu poniżej.
Odpowiednie pH
Pojęcie znane każdemu, często kojarzone ze specjalnymi bibułkami, dzięki którym można zbadać jakość wody. Parametr ten okazuje się niezwykle ważny także w dbaniu o czystość naszego jacuzzi przydomowego.
Powinniśmy dbać o utrzymanie pH na poziomie 7,2- 7,6. Gdy często bierzemy kąpiele w wannie z hydromasażem, pH szybko się podnosi. Skutkiem tego jest zmętnienie wody i powstawanie osadów. Z kolei zbyt niskie pH może doprowadzić do podrażnienia skóry i procesu korodowania jacuzzi.
Systematyczne czyszczenie filtra
To jak często należy przeprowadzać wyżej wspomniany zabieg zależne jest od tego, jak często korzystamy z ogrodowego jacuzzi. Należy jednak pamiętać, że mycie filtra należy do podstawowych czynności zapewniających utrzymanie dobrej jakości wody. Myślę, że wielu z użytkowników o tym zapomina.
Wymiana używanej wody
Wodę należy wymieniać co 1-3 miesiące. Cykliczność sprzyja utrzymaniu jacuzzi w dobrym stanie. Dzięki temu masz też mniej pracy. Szybciej umyjesz wkład, w którym nie zalega zbyt dużo osadu i zanieczyszczeń.
Mycie wanny
Podstawowa czynność pozwalająca na pozbycie się nieestetycznej linii z osadu. Jacuzzi należy myć za każdym razem, kiedy wymieniamy wodę na nową. Dmuchane jacuzzi należy myć częściej niż to całoroczne.
Utrzymanie świeżej wody
Pompa filtracyjna to podstawowe wyposażenie jacuzzi całorocznego. O domowe spa jednak musisz dbać niezależnie od tego, w jakie systemy jest wyposażone. Mała objętość wody, brak przepływu i podwyższona temperatura to idealne warunki do rozwoju grzybów, glonów oraz bakterii. Dlatego też regularnie należy przeprowadzać dezynfekcję. Do wyboru masz metodę:
- chlorową– jeśli często korzystasz z jacuzzi, możesz taki proces przeprowadzać raz w miesiącu. Niektórzy producenci zalecają dezynfekcję nawet raz na 2- 4 dnia w zależności od poziomu chloru i temperatury wody. By przeprowadzić chlorowanie możesz użyć preparatu w tabletkach lub w proszku. Chloru nie wrzucaj bezpośrednio do zbiornika. Warto zaopatrzyć się w dozownik chemii, który ochroni jacuzzi przed uszkodzeniem. Zabieg ten stosujemy głównie, kiedy woda w basenie jest świeża lub gdy stała się mętna i zielona. Podczas dodawania chloru do wody należy pamiętać, że z jacuzzi można skorzystać dopiero po kilku godzinach. Wskaźnik musi być na poziomie do 1,0 mg.
- tlenową– świetna alternatywa dla silnego chloru. Metoda ta ma wielu zwolenników ze względu na bezpieczeństwo kąpiących. Preparaty na bazie aktywnego tlenu należy stosować zaraz po wypełnieniu wodą zbiornika oraz regularnie raz w tygodniu. Produkty tego typu świetnie radzą sobie z zanieczyszczeniami i dezynfekują wodę. Dzięki temu beztrosko możesz korzystać z kąpieli w bąbelkach.
Dodatkowe funkcje i wyposażenie jacuzzi
Światła LED
Odpowiednia barwa oświetlenia pozytywnie wpłynie na atmosferę podczas kąpieli w przydomowym spa. Rozluźnienie i odprężenie przyniesie kolor zielony i niebieski. Jeśli zależy ci na poprawie nastroju zmień podwodne światło na kolor różowy. Powyższy odcień stanie się zaskakującą ozdobą podczas przyjęcia w ogrodzie. Może masz problem z bezsennością? Włącz fioletowe światło, które pozytywnie wpłynie na układ nerwowy.
Taśmą led doświetlisz całoroczne jacuzzi, dzięki czemu bez przeszkód trafisz do niego nawet po zmroku. W łatwy sposób odmienisz także aranżację swojego ogrodu.
Oświetlenie do jacuzzi musi być wodoszczelne i mieć wysoką klasę hermetyczności. Do diod i przewodów nie może dostać się woda ani wilgoć. Cechy te są gwarantem niezawodności i bezpieczeństwa. Co więcej muszą być odporne na warunki atmosferyczne, temperaturę oraz środki chemiczne i czyszczące.
Pokrywa
Zewnętrzną wannę z hydromasażem warto wyposażyć w pokrywę. Nie tylko uchroni wodę przed zanieczyszczeniami w postaci: pyłku, trawy, liści czy owadów. Maty prócz funkcji ochronnych umożliwiają utrzymanie odpowiedniej temperatury wody. Specjalną pokrywą może być ta wykonana z trwałego włókna szklanego jak i ze skóry ekologicznej.
Schodki i zagłówki
By w pełni cieszyć się z dobroczynnych zalet hydroterapii w ogrodowym spa, warto zaopatrzyć się w funkcjonalne akcesoria, np. schodki. Warto pamiętać, że nie wchodzą one w skład podstawowego wyposażenia. Okażą się niezbędne, jeśli z jacuzzi korzystają dzieci lub osoby starsze. Dzięki nim z łatwością każdy dostanie się do basenu z bąbelkami.
Schodki składają się z dwóch stopni. Świetnie komponują się z obudową balii, ponieważ wykonane są z takiego samego drewna.
Każdy z nas wie, jak wygląda szukanie wygodnej pozycji w wannie. By uniknąć tego przykrego doświadczenia w jacuzzi ogrodowym, warto zdecydować się na zagłówek. Miękkie oparcie poprawi standard wypoczynku i umożliwi maksymalne odprężenie. Za stabilne podparcie głowy i szyi podziękuję nam kręgosłup.
Filtr piaskowy
O basen ogrodowy z hydromasażem należy regularnie dbać. Czynność tę ułatwi filtr piaskowy. Jednym z najlepszych sposobów na oczyszczanie wody jest pompa piaskowa. Filtr znajdujący się we wspomnianym urządzeniu wykorzystuje piasek do filtrowania wody. Ta przechodzi przez piasek i pozastawia cząsteczki zanieczyszczeń w porach piasku.
Ogromną zaletą filtru piaskowego jest to, że wymieniany jest stosunkowo rzadko, bo raz na 2-3 lata. Inaczej sprawa ma się z modelem papierowym, który czyści się kilka razy, a następnie wyrzuca. Filtr piaskowy jest wydajniejszy niż jego odpowiednik z papieru. W ogólnym rozrachunku zakup filtra papierowego okaże się droższy niż tego omawianego.
Hydromasaż
Wydajna grzałka, system podgrzewania oraz pompa filtrująca są niezbędne w jacuzzi. W końcu stale jest wypełnione wodą. Jednak to, co daje największą przyjemność z kąpieli w jacuzzi to hydromasaż. Specjalny wkład z włókna szklanego wyposażony w system dysz umożliwia oddziaływanie wody pod ciśnieniem na skórę. Dzięki temu mięśnie rozluźniają się, a efektem tego czego jest stan odprężenia.
Co więcej masaż strumieniem wody w jacuzzi ogrodowym to idealny sposób na relaks w otoczeniu przyrody.
Warto wspomnieć też, że baseny zewnętrzne z hydromasażem wyposażone są w panel sterowania. Co znacznie ułatwia korzystanie z jacuzzi i pozwala na na dostosowanie intensywności masażu wodnego do indywidualnych oczekiwań.
Rodzaje jacuzzi, jakie warto wybrać?
Decydując się na zakup jacuzzi ogrodowego możesz wybrać te z piecem zintegrowanym, elektrycznym lub zewnętrznym. Z pewnością przydatne okażą się schodki lub pokrywa zabezpieczająca przed utratą ciepła ze zbiornika z wodą. Może masz własną wizję tego, jak powinno wyglądać i w co ma być wyposażone Twoje jacuzzi. Omówienie niżej wspomnianych modeli okaże się przydatne podczas podejmowania decyzji, jakie jacuzzi wybrać.
Jacuzzi ze zintegrowanym piecem
By utrzymywać optymalną temperaturę wody, jacuzzi ogrodowe musi być odpowiednio zasilanie w ciepło. Piec zintegrowany jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Chociażby dlatego, że jest bardzo wydajny.
Piec wewnętrzny – idealny do małych ogrodów
Wyżej wspomniany model nie wystaje poza obręb balii, dzięki temu zaoszczędzisz więcej miejsca w ogrodzie. Oznacza to również, że przydomowy basen z bąbelkami możesz postawić na niewielkiej działce.
Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem jacuzzi z piecem wewnętrznym jest to, że poszczególne elementy nie są łączone systemem rurociągów.
Relaksujący hydromasaż
Nasze balie ogrodowe wyposażone zostały nawet w 75 dysz, które zapewniają przyjemny masaż. Strumienie wody delikatnie masują plecy, czego efektem jest rozluźnienie wszystkich mięśni. Jacuzzi hydromasaż potęguje błogie uczucie odprężenia dzięki trzem pompom masującym. Wodospady wodne w połączeniu ze światłem led stwarzają niezwykły klimat.
Jacuzzi z pełnym wyposażeniem
Model wyposażony w dodatkowe udogodnienia pozwoli na maksymalne czerpanie radości z kąpieli w domowym spa. Nie musisz martwić się, w jaki sposób wejdziesz do balii czy, co zrobić, aby woda była cały czas ciepła, kiedy postanowicie kontynuować kąpiel po kilkudziesięciu minutach przerwy.
Dwustopniowe schody
Wykonane z drewna w kolorze zewnętrznej obudowy. Podkreślają oryginalny wygląd balii. Przede wszystkim ułatwiają dostanie się do jej wnętrza. Dzięki schodom z jacuzzi ogrodowego mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze.
Pokrywa termiczna
Specjalna powłoka zapobiega zabrudzeniu się wody. Dodatkowo skraca się czas jej nagrzewania. Stanowi także zabezpieczenie przed dostaniem się do jacuzzi małych dzieci.
Wyżej wspomniana pokrywa została wykonana z ekoskóry. Materiał ten nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych, chloru i jest odporny na warunki atmosferyczne.
Jacuzzi z piecem zewnętrznym
Przydomowy kącik spa opalany drewnem należy do tańszych w eksploatacji. Ceny za naturalny opał są niższe niż te za energię elektryczną. Co więcej piece tego typu są łatwiejsze w instalacji. Nie musisz bowiem prowadzić do nich dodatkowego zasilania.
Różnica między piecem zewnętrznym a wewnętrznym
Oba modele są perfekcyjnym rozwiązaniem dla zwolenników tradycyjnych metod.
Zapach palonego drewna nie jednej osobie kojarzy się ze spokojem i relaksem. Plusem zewnętrznego pieca jest to, że wkład w jacuzzi nie musi być wygięty, by mógł się zmieścić.
Dużą zaletą pieca zintegrowanego jest brak strat ciepła podczas przepływu wody ze zbiornika do pieca i odwrotnie. Dzięki temu zaoszczędzisz opał.
Jacuzzi na przyczepie
Mobilne jacuzzi, tak jak tradycyjne, wyposażone jest w system podgrzewania. Pobrana woda ze zbiornika, przepływa przez wymiennik ciepła. Tutaj jest ogrzewana, by z powrotem trafić do balii z bąbelkami. W zbiorniku miesza się z chłodniejszą wodą. Prócz przyjemnie ciepłej wody relaks umożliwiają dysze, które masują ciało pod ciśnieniem.
Największą zaletą jacuzzi na przyczepie jest to, że możesz je swobodnie przewozić. Nawet, jeśli nie możesz pozwolić sobie na dłuższy urlop, wystarczy, że przetransportujesz jacuzzi ogrodowe na wybraną działkę. Udany weekend w gronie rodziny i przyjaciół gwarantowany. Mobilne wanny to modele jacuzzi przeznaczone nawet dla sześciu dorosłych osób.
Warto zaznaczyć, że wiele osób poszukuje jacuzzi na przyczepie, by urozmaicić imprezę urodzinową, wieczór kawalerski bądź panieński. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup, na pewno nie będzie brakować chętnych na wypożyczenie balii. To oznacza, że zakup zwróci Ci się w okamgnieniu.
W zestawie znajduje się oświetlenie led, które bez zwątpienia wprowadzi romantyczny nastrój podczas kąpieli we dwoje lub stanie się dodatkową dekoracją podczas urodzin w ogrodzie.
Jacuzzi hydromasaż pod indywidualne zamówienie
Nie wyobrażasz sobie kąpieli w jacuzzi bez ulubionej muzyki? Specjalnie dla Ciebie zainstalujemy system audio z dwoma wbudowanymi głośnikami.
Rozumiemy, że nietypowe pomysły wymagają nietypowych rozwiązań. Dlatego też jesteśmy w stanie wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom i zrealizować każdy projekt.
Wady i zalety jacuzzi ogrodowego
Zapewne nie raz słyszałeś o tym, że jacuzzi przydomowe przynosi wiele korzyści. Nie dość, że pozwoli Ci się pozbyć codziennego stresu, to jeszcze zapewni poprawę kondycji. Profesjonalne systemy, w których skład wchodzą: pompa filtrująca i generator ozonu zapewnią czystą wodę. Dzięki temu będziesz miał pewność, że relaksujesz się w higienicznych warunkach. Dowiedz się, jakie jeszcze korzyści daje ogrodowe spa.
Plusy posiadania jacuzzi zewnętrznego
- Rozładowuje stres, rozluźnia napięte mięśni, zmniejsza ból głowy.
- Wpływa na regenerację mięśni i stawów.
- Pobudza krążenie i metabolizm.
- Higieniczne warunki podczas kąpieli.
- Zapewnienie prywatności i intymności.
- Łatwy dostęp do prywatnego basenu z podgrzewaną wodą.
- Pomaga w walce z bezsennością.
- Możliwość aromaterapii i terapii kolorem.
Minusy jacuzzi we własnym ogrodzie
- Wysoki koszt jacuzzi z drewna, kompozytu lub stali szlachetnej.
- Nieestetyczny wygląd dmuchanego basenu. Możesz zakupić obudowę z technorattanu. Materiał ten odporny jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć. Chroni też powłokę z tworzywa sztucznego przed promieniami UV. Mimo to rozwiązanie to zwiększa koszt dmuchanego jacuzzi.
- Warto wziąć pod uwagę koszty związanie z eksploatacją, t.j. produkty pielęgnacyjne i zużycie energii elektrycznej.
- Kąpieli w jacuzzi nie mogą brać kobiety w ciąży, osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz kamicą moczową.
- Staranna i regularna pielęgnacja polegająca na czyszczeniu wanny, filtrów.
- Zamontowanie jacuzzi z drewna przez profesjonalną firmę.