Piana w jacuzzi to problem, z którym spotkać się mogą zarówno osoby prywatne, jak i właściciele spa oraz hoteli. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, co oznacza pojawienie się piany w jacuzzi, jakie są jej przyczyny oraz jak jej zapobiegać.
Dlaczego woda w spa się pieni?
Można zastanawiać się nad zasadnością tego pytania. Przecież w domowym jacuzzi znajdują się dysze masujące. Efektem ich działania jest powstawanie bąbelków, które pojawiają się na powierzchni wody i wyglądają niczym piana.
W zbiorniku pozbawionym zanieczyszczeń bąbelki, które wypływają na powierzchnię, pękają. Sprawa ma się inaczej, gdy pęcherzyki powietrza nie znikają i tworzą pianę w prywatnym spa. Główną przyczyną tego jest nadmiar środków powierzchniowo czynnych, czyli resztek mydła i tłuszczu z kosmetyków.
To jeden z najczęstszych powodów wymieniany przy okazji tematu piany w jacuzzi, ale nie jedyny. Przyczyn powstawania piany jest więcej. By dowiedzieć się jakich, zapoznaj się z poniższą częścią artykułu.
Resztki kosmetyków
Przed wejściem do jacuzzi powinno się wziąć prysznic, by zmyć kosmetyki, czyli pozbyć się substancji oleistych. Jednak nawet to nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat. Bywa, że pozostałości mydła wprowadzimy do wody na swoim kostiumie kąpielowym. Resztki szamponu na włosach, balsam do natłuszczania skóry lub inne kosmetyki również powodują powstawanie piany w wannie spa.
Strój kąpielowy prany w zapachowym płynie także może sprzyjać pojawianiu się białego nalotu na powierzchni wody.
Niska twardość wody
PH wody w domowym spa powinno wynosić od 7,2 do 7,6. Jak łatwo się domyślić, ani poziom powyżej 7,6, ani poniżej 7,2 nie przyczyni się do zmniejszenia wysiłku w dbaniu o ogrodowe jacuzzi.
Niska wartość twardości, czyli niski poziom węglanu wapnia sprawia, że napięcie powierzchniowe wody ulega zmniejszeniu. Tak powstaje piana, która spędza nam sen z powiek. Każdy posiadacz przydomowego jacuzzi che odprężyć się w krystalicznej wodzie.
Kontrolowanie poziomu twardości wody to jedna z czynności, o której należy pamiętać. Zadanie to ułatwią paskowe testery dostępne w sklepach ogrodniczych i internetowych. Wystarczy, że bibułkę testową zanurzysz w zawartości niecki i porównasz ze skalą na opakowaniu.
Pamiętaj o tym, by nalewana woda w wannach spa była średnio twarda. To właśnie ten parametr pozwala na łatwiejsze zapanowanie nad odpowiednim pH wody.
Niska twardość powoduje, że pH szybko ulega zmianie i regulowanie odczynu może okazać się bardzo trudne. Dlatego tak ważne jest, by węglan wapnia utrzymywał się na poziomie 200- 350.
Pamiętaj o pielęgnacji wody
Do określenia „dbania o wodę” zaliczamy jej wymianę przynajmniej co 1-3 miesiące. Zbyt długo utrzymywana woda poddawana jest procesom w efekcie, których zmienia swoje właściwości chemiczne. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego to naturalny proces. Nawet najlepszy system filtracyjny i chlorowanie nie jest w stanie usunąć wszystkich wirusów i bakterii. Dlatego zaleca się regularną wymianę wody.
Pamiętaj także o dezynfekcji wody. Jacuzzi domowe to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Wysoka temperatura w połączeniu z brakiem przepływu przyczynia się do pojawiania się mikroorganizmów.
Powstawanie biofilmu
Powstaje w wyniku namnażania się bakterii, które przywierają do powierzchni jacuzzi. Efektem tego jest charakterystyczny śliski nalot. Jeśli nie poddasz wody uzdatnieniu w odpowiednim momencie, to warstwa mikroorganizmów zacznie narastać i powodować mętność wody.
Mimo, że wodę w wannie spa poddajesz dezynfekcji, to i tak pojawia się piana. Może być to spowodowane właśnie biofilmem, który zmniejsza skuteczność chloru. Jego właściwości zostają zablokowane. W skutek czego nie jest w stanie rozbić substancji powierzchniowo czynnych odpowiedzialnych za pojawienie się piany.
Olejki zapachowe
Pianę mogą powodować wspomniane wyżej substancje zapachowe. Zwróć uwagę na to, jakie olejki zapachowe wybierasz. Wielu specjalistów zwraca uwagę na to, że niestarannie wybrane produkty mogą zmieniać parametry wody w jacuzzi.
Jak zapobiegać powstawaniu piany w wannach spa?
- Regularne czyszczenie jacuzzi: Aby zapobiegać powstawaniu piany, należy przede wszystkim dbać o regularne mycie jacuzzi. Warto korzystać z odpowiednich środków czyszczących i pamiętać o czyszczeniu filtra, który zatrzymuje zanieczyszczenia.Zwracamy uwagę na to, że pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń z filtra jest wręcz niemożliwe. Dlatego nie zapominaj o wymianie elementu wyłapującego zanieczyszczenia.
- Korzystanie z odpowiednich kosmetyków: Unikaj używania kosmetyków, które mogą powodować powstawanie piany, takich jak mydło, szampon czy balsam do ciała. Zamiast tego warto zainwestować w produkty przeznaczone specjalnie do jacuzzi.
- Kontrola stężenia środków dezynfekujących: Regularne sprawdzanie poziomu środków dezynfekujących, takich jak chlor czy brom, pozwoli uniknąć powstawania piany. Warto pamiętać o utrzymaniu ich na odpowiednim poziomie.Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Ile chloru do jacuzzi?
- Zmniejszenie ilości użytkowników: Ograniczenie liczby osób korzystających z jacuzzi jednocześnie, może również przyczynić się do zmniejszenia ilości piany. Im więcej osób korzysta z jacuzzi, tym większa ilość tłuszczów i resztek kosmetyków będzie się gromadzić na powierzchni wody.
Co zrobić gdy w jacuzzi pojawi się piana?
Jeśli pomimo stosowania powyższych zasad w jacuzzi pojawi się piana, można zastosować kilka sposobów, aby się jej pozbyć:
- Użyj ściągacza piany: Specjalne preparaty do usuwania piany dostępne są w sklepach z chemią basenową. Ściągacze piany szybko i skutecznie usuwają pianę z powierzchni wody.
- Zwiększ cyrkulację wody: Włączając pompę filtrującą na wyższą moc, zwiększasz cyrkulację wody. W rezultacie piana będzie się szybciej rozkładać.
- Zmiana wody: W przypadku, gdy piana jest bardzo intensywna, może być konieczne całkowite opróżnienie wanny spa i wymiana wody na świeżą. Pamiętaj, aby przed ponownym napełnieniem jacuzzi dokładnie oczyścić wszystkie elementy.
- Sprawdź poziom pH wody: Niewłaściwy poziom pH wody może również prowadzić do powstawania piany. Warto sprawdzić poziom pH i dostosować go do odpowiedniego poziomu, jeśli okaże się, że jest zbyt wysoki lub zbyt niski.
Podsumowanie
Piana w jacuzzi może być wynikiem wielu czynników, takich jak niewłaściwe utrzymanie wody, zbyt niska jakość wody czy zbyt wysokie stężenie dezynfektantów. Aby uniknąć tego problemu, warto dbać o regularne czyszczenie jacuzzi, korzystać z odpowiednich kosmetyków oraz kontrolować stężenie środków dezynfekujących. Jeśli mimo wszystko w jacuzzi pojawi się piana, można zastosować ściągacze piany, zwiększyć cyrkulację wody, zmienić wodę lub dostosować poziom pH.
Czytając ten artykuł dowiedziałeś się, co oznacza pojawienie się piany w jacuzzi, jakie są jej przyczyny oraz jak jej zapobiegać. Dzięki tym informacjom będziesz mógł cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w jacuzzi.